Fundacja Universitatis Varsoviensis serdecznie zaprasza na konferencję

W ramach współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Universitas Varsoviensis organizuje z okazji 170. rocznicy urodzin Josepha Conrada konferencję „Conrad nasz współczesny”.

„Conrad nasz współczesny” to konferencja poświęcona jednemu z najwybitniejszych pisarzy przełomu wieków XIX i XX, który zrewolucjonizował literaturę angielską i zostawił (nie)zatarty ślad na polskiej kulturze. Podstawowym założeniem konferencji jest pokazanie wielu oblicz Josepha Conrada: polskiego i angielskiego, kolonialnego i postkolonialnego, wiązanego z kulturą wysoką i popkulturowego, znanego i zapoznanego.

Po konferencji odbędzie się prapremierowe czytanie przez aktorów Teatru Śląskiego sztuki biograficznej poświęconej Josephowi Conradowi.
Konferencja podzielona będzie na 3 panele tematyczne:

I Paradoks Conrada. Wielki (nie)obecny
Być może żaden pisarz przełomu wieków XIX i XX nie wywarł tak wielkiego wpływu na współczesną literaturę anglojęzyczną jak Joseph Conrad-Korzeniowski. Conrad, pisarz trzech kultur i dwóch języków, wykraczał swoją twórczością poza epokę. Do dziś pozostaje jednym z tych twórców, do których wielcy współcześni odwołują się najchętniej i u których najczęściej zdarza się im zaciągać literacki dług, a jednak w literaturze polskiej Conrad pozostaje wielkim (nie)obecnym, postacią między światami, nieomal jak z Mickiewczowskich Dziadów.
Prelegenci: Agnieszka Adamowicz-Pośpiech, Wiesław Ratajczak, John G. Peters

II Pisarz na styku kultur
W roku 1905 w szkicu Autokracja i wojna Conrad przepowiedział rychły wybuch pierwszej wojny światowej i podejmował ideę „Europy bez granic”. Jak wizja ta ma się do dzisiejszej rzeczywistości
i jak Conrad, pisarz – jak zauważył Zdzisław Najder – trzech kultur: polskiej, angielskiej i francuskiej, funkcjonuje dziś w kontekście kultury europejskiej?
Prelegenci: Marek Pacukiewicz, Cedric Watts, Michał Komar

III Conrad postkolonialny
„Europejczycy to przekleństwo Wschodu. Co mają do zaproponowania? Broń palną, proch, dżin, kiepskie ubrania, często brak uczciwości, zastępującą rękodzielnictwo kobiet tandetę, nowe wymagania, nowe obyczaje i niezadowolenie z tego, co się ma… Takie to dobrodziejstwa przynoszą
z sobą Europejczycy” – pisał Cunninghame Graham w książce, którą Conrad nazwał w jednym z listów „książką podróżniczą stulecia”. Jednymi z najważniejszych kontekstów dla twórczości Conrada są niewątpliwie kontekst postkolonialny i antropologiczny, które wyróżniają autora Jądra ciemności na tle współczesnych mu pisarzy.
Prelegenci: Andrzej Juszczyk, Robert Hampson, Stephen Donovan, Elmar Schenkel
Conrad a współczesność
Na zakończenie konferencji, w panelu dyskusyjnym „Conrad a nowoczesność”, uczestnicy zastanowią się, jak autor W oczach Zachodu widziałby i w jakim tonie mógłby opisywać naszą współczesność.
———————
Konferencję poprowadzi Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Plusa Minusa”.

ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W KONFERENCJI
14 LISTOPADA 2017 R.
w godzinach 10.00-17.00
w warszawskim Teatrze Palladium
przy ul. Złotej 9

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji.
Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie projektu:
WWW.CONRADNASZ.EU