Drogie (już prawie) Studentki,

Drodzy (już prawie) Studenci!

Oddajemy w Wasze ręce kolejną edycję Poradnika Pierwszaka przygotowaną przez Zarząd Samorządu Studentów UW z myślach o osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na naszej alma mater.

Pozwoliliśmy także przygotować sobie odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań:

  • Jestem na kierunku X na liście rezerwowej – co mam robić? O ile przesuwały się listy rok temu, czy się dostanę?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć o ile przesuną się listy w tym roku. W pierwszej turze, ci którzy dostali się na wymarzone studia składają na nie dokumenty – tam gdzie zostaną wolne miejsca dokonywane są przesunięcia, stąd w kolejnych turach  osoby z listy rezerwowej mają szansę się zakwalifikować.

To normalne, że na kierunek jest przyjmowane więcej osób niż wynosi limit miejsc – jeśli tylko w IRK jest informacja o zakwalifikowaniu możesz złożyć dokumenty! Złożenie ich na jednym kierunku nie sprawi, że znikniesz z listy rezerwowej innych kierunków, rekrutacje odbywają się niezależnie.

  • Kiedy będę mieć dostęp do USOSa?

To zależy od jednostki – nie ma jednego wspólnego terminu.

Login do USOSa to Twój numer PESEL, a hasło to to samo co w IRK.

  • Jak mogę się ubiegać o miejsce w Domu Studenta?

Proponujemy zapoznać się z komunikatem BSS w tej sprawie [KLIK]  oraz wskazówkami od OKSS [KLIK].

  • Z jakich stypendiów mogę skorzystać? Jak o nie wnioskować?

Informacje na ten temat przygotowała Odwoławcza Komisja Stypendialna dla Studentów [KLIK].

  • Jak się zarejestrować na zajęcia? Czy muszę to robić teraz?

Nie, spokojnie, rejestracje na zajęcia będą miały miejsce we wrześniu. Śledź fanpage samorządu swojej jednostki i sekcję ogłoszeń na stronie www – tam na pewno będą odpowiednie informacje.

Przed wrześniem warto zapoznać się z instrukcją rejestracji przygotowaną przez Uniwerek.TV [KLIK].

  • Skąd mam wiedzieć na co się zarejestrować? Jakie są dobre rady dla studentów I roku?

Cóż…

1. Przeczytaj nasz Poradnik!

2. Sprawdź kiedy odbywa się wyjazd integracyjny (zapraszamy na Campus UW w dniach 3-8 wrześniato najlepsza okazja do zapoznania się z Regulaminem Studiów, prawami i obowiązkami studenta, programem i przyszłymi znajomymi z roku! 😉

3. Znajdź fanpage samorządu studentów UW oraz samorządu swojej jednostki – tam znajdziesz najświeższe informacje o rejestracjach, wskazówki dotyczące zajęć czy wydarzenia skłaniające do integracji, a także dni adaptacyjnych.

4. Zapisz się na zajęcia! We wrześniu ruszają zapisy – zapamiętaj daty: 3 września (rusza rejestracja na tzw “oguny”, czyli przedmioty ogólnouniwersyteckie), 13 września (rusza rejestracja na zajęcia z wychowania fizycznego) i 20 września (rusza rejestracja na lektoraty).

Rejestracje na zajęcia poszczególnych kierunków ruszają w różnych terminach, a niektóre mają przypisany odgórny plan – sprawdzaj informacje na stronie www jednostki. Warto zapoznać się wcześniej ze swoim programem studiów – powinien być dostępny na stronie jednostki i tam znajdują się wszystkie informacje o wymaganych przedmiotach – czyli na co trzeba się zarejestrować.

5. Przyjdź na dni adaptacyjne – zazwyczaj odbywają się one we wrześniu. Informacja o nich będzie na stronie Twojej jednostki. Tam podpiszesz umowę student-uczelnia, odbierzesz legitymację i weźmiesz udział w szkoleniach wprowadzających w życie studenckie.

A tymczasem – ciesz się najdłuższymi wakacjami w swoim życiu! Do zobaczenia na Uniwersytecie Warszawskim 🙂

Kamil Bonas